GOMIX 018 BLOHM UND VOSS BV 138
- Codice: 1399
- Disponibilità: Jest
- Produttore: GOMIX
- Codice del produttore: 018
- Prezzo lordo: 163,54 zł
- (Prezzo netto: 151,43 zł)
-
GOMIX 018 BLOHM UND VOSS BV 138
Skala 1:33
Kartonowy model do sklejania
Wydawca: GOMIX
Nr. kat.: 018
Łódź latająca Blohm und Voss Bv 138 była w czasie II WŚ głównym morskim samolotem rozpoznawczym dużego zasięgu niemieckiego Luftwaffe. Wykorzystywano ją do celów obserwacji akwenów morskich, stawiania min, zrzutu bomb i ataków torpedowych.
Samolot Blohm und Voss Bv 138 miał krótki łodziowy kadłub z dwiema belkami ogonowymi, niosącymi usterzenie z podwójnymi sterami kierunku. Samolot był górnopłatem napędzanym trzema silnikami. Jeden z nich umieszczony był centralnie, powyżej osi kadłuba, napędzając czterołopatowe śmigło. Pozostałe dwa silniki umieszczone były na skrzydłach i napędzały śmigła trójłopatowe.
Łodzie latające Blohm und Voss Bv 138 po raz pierwszy zostały użyte bojowo w czasie kampanii norweskiej. Działały także z terenu Francji, na Morzu Śródziemnym i na Morzu Czarnym (Rumunia, Bułgaria).
Model jest stosunkowo duży. Plan umożliwia jego zbudowanie w wersji z wieloma elementami ruchomymi. Wymaga dużego doświadczenia, cierpliwości w trakcie budowy i stanowi poważne wyzwanie dla początkującego modelarza.
Model wydrukowany jest techniką offsetową. Umożliwia to i jest zalecane położenie bezbarwnego lakieru na kolorowe strony przed ich wycinaniem.
Do modelu załączone są arkusze z elementami wyciętymi laserowo, których wykorzystanie znacznie ułatwia pracę i eliminuje uciążliwe czynności przy budowie.
Model składa się z:
- okładki (ilustracja Blohm und Voss Bv 138C-1 – Zbigniew Kolacha - 2001);
- opisu (5 stron A3, opis w czterech językach);
- rysunków montażowych (4 strony A3);
- szablonów wręg do samodzielnego wycięcia (5 stron A3);
- arkuszy kolorowych z częściami do wycinania (8 stron A3);
- tektur z częściami wyciętymi laserowo (5 stron A3);
- tektury 1 mm (1 strona A3);
- ilustracji (obraz Focke Wulf Ta-152 H-1 – Zbigniew Kolacha – 2001).
Autor projektu: Grzegorz Świerczewski, ilustracje – Zbigniew Kolacha.
Wydanie III (2017).
Uwaga:
model zawiera elementy waloryzacji, tj. ślady zabrudzeń od spalin i i imitację osadów wody poniżej linii wodnej kadłuba i pływaków.
Opracowanie komputerowe: Grzegorz Świerczewski
Autor: Tadeusz Grzelczak