Kategorie

GOMIX 125 BELL UH-1 IROQUOIS

  • Kod: 1393
  • Dostępność: Jest
  • Producent: GOMIX
  • Kod producenta: 125
  • Cena brutto: 59,90 zł
  • (Cena netto: 57,05 zł)
  • szt.
  • Poleć produkt

GOMIX 125 BELL UH-1 IROQUOIS

Skala 1:33

Kartonowy model do sklejania

Wydawca: GOMIX

Nr. kat.: 125

USA, Współczesność

Model amerykańskiego śmigłowca Bell UH-1 Iroquois.
Model prezentuje maszynę z okresu wojny w Wietnamie.

Ilość arkuszy z częściami: 2x twarde i 4x miękkie w formacie A3.

Wymiary modelu:
długość 60,9 cm
szerokość 40,0 cm
wysokość 11,5 cm

autor: Z. Sajdak, Grzegorz Świerczewski

Bell UH-1 Iroquois zrewolucjonizował poglądy na temat wykorzystania śmigłowców do celów wojskowych. Najpopularniejszy wielozadaniowy śmigłowiec w historii. W 1964 roku w Wietnamie utworzono z UH-1 jednostki, które później nazwano "kawalerią powietrzną". Walki w wietnamskiej dżungli wymagały transportu żołnierzy i ich zaopatrzenia na duże odległości, w bezdrożnym terenie, bez określonej linii frontu. Zadania te bardzo dobrze spełniały UH-1 Iroquois. Ewakuacyjne działania UH-1 trudno przecenić. Dzięki niemu ocalało setki istnień ludzkich, zapewniając rannym najszybszy z możliwych środek transportu z miejsca walk, wypadków, klęsk żywiołowych do ośrodków opieki medycznej. UH-1 wykorzystywany był także do poszukiwania rozbitków na morzu.

Spełniając tak wiele zadań otrzymał w pełni uzasadnioną nazwę - śmigłowiec wielozadaniowy (Helicopter Utility - skrót HU, fonetycznie nazwany Huey).

Wycinanka pozwala na zbudowanie śmigłowca używanego przez amerykańskie jednostki kawalerii powietrznej  w czasie wojny w Wietnamie.

Model należy do trudnych, jest pracochłonny i wymaga sporych umiejętności modelarskich oraz doświadczenia.  W trakcie budowy zaleca się wykorzystanie gotowych, formowanych z folii, modeli oszklenia kabiny.

Projekt opracowany jest bardzo starannie techniką komputerową, zawiera bardzo dobrze opracowane rysunki montażowe. Wycinanka wydrukowana jest techniką offsetową. Umożliwia to i jest zalecane położenie bezbarwnego lakieru na kolorowe strony przed ich wycinaniem.

W modelu załączony jest arkusz z elementami wyciętymi laserowo, którego wykorzystanie znacznie ułatwia pracę i eliminuje uciążliwe czynności przy budowie.

Model składa się z:
- okładki (ilustracja Bell UH-1B Iroquois – Zbigniew Kolacha - 2016);
- opisu (7 stron A3, opis w czterech językach);
- rysunków montażowych (2 strony A3);
- szablonów wręg do samodzielnego wycięcia (1 strona A3);
- arkuszy kolorowych z częściami do wycinania (3 strony A3);
- tektury z częściami wyciętymi laserowo (1 strona A3);
- tektury 1 mm (1 strona A3);
- ilustracji (obraz Bell UH-1 Iroquois – Jarosław Wróbel – 1994).

Autorzy projektu: Zbigniew Sajdak, Grzegorz Świerczewski, ilustracje – Zbigniew Kolacha, Jarosław Wróbel, Grzegorz Nawrocki.

Wydanie III (2017).