Kategorie

DUDUŚ 35001 Gipsowe cegiełki modelarskie jasne barwione 100+

Cegła to bardzo stary wynalazek. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy pierwsze cegły były wykorzystywane. Pierwsze wskazania pokazują na okres siedmiu tysięcy lat wstecz z różnych miejsc dalekiego wschodu. Przez siedem tysięcy lat i w różnych kulturach oraz w zależności od dostępności materiałów, wiedzy ich wykorzystania cegła powstawała z najprzeróżniejszych półfabrykatów. Na początku swojej kariery w budownictwie była ona suszona na słońcu, a około dwóch i pół tysiąca lat wstecz wraz z wykorzystaniem gliny zaczęto ją wypalać w specjalnych piecach. Przełomem wykorzystania cegły było wynalezienie cementu. Jedne z pierwszych wzmianek użycia cementu do łączenia cegieł pochodzi z okolic Wezuwiusza, z którego pyłów masowo wytwarzano spoiwo, gdzie właśnie pył był dzisiejszym jego odpowiednikiem. W wieku XIX wraz z postępem technologicznym zaczęto wykonywać cegły z najprzeróżniejszych materiałów w kilku technologiach. Najczęstszymi materiałami do wykonywania cegły są od XIXw. glina, wapno, piasek, cement, a dwie najczęściej wykorzystywane technologie to wypalanie i wyparzanie w parze wodnej. 
Oprócz cegieł w konstrukcji budynków wykorzystywane są i inne materiały które kształtowane są i były na kształt cegieł. Są to wapienie, piaskowce, czasem marmury i granity, wśród pierwotnych ludów i plemion nawet odchody zwierząt gospodarskich wymieszane z sianem, pustaki z haszy, zaprawy murarskiej ze żwirem, piaskiem, pianki cementowe itp. Były również próby wykorzystania odpadów z cementowni czy nawet kominów hut i ciepłowni węglowych. 
Cegła którą wprowadzamy do oferty jest pierwszą odsłoną kilku rodzajów jakie chcemy zaproponować modelarzom do tworzenia elementów dioram, czy też całych konstrukcji budynków. Zrobiliśmy długi wstęp, aby pokazać, że choć eskalowaliśmy naszą do skal od 1:32 do 1:35 (jej wymiary są wyśrodkowane) to można jej użyć jako materiał do budowy w innych skalach. Może to być cegła ukraińska, pruska do 1:25 czy pustaki do skali 1:72, albo klepki z wapienia do skali 1:16 z terenów Morza Śródziemnego. Wiecej! Każda cegielnia i każdy ceglarz w różnych okresach, produkował cegły o różnych wymiarach. Najczęściej zachowane były jedynie proporcje 1x2x4. dopiero w ubiegłym wieku rozpoczęła się na dobre standaryzacja wymiarów. Choć i to dotyczy często jakiegoś regionu (kraj, kraina, wydzielona społeczność, naleciałości kulturowe, wymogi materiałów, itd). Właściwie to tylko wyobraźnia ogranicza jej zastosowanie. Jednym słowem nie da się dokładnie wyskalować cegły tak, aby była w uniwersalnej skali.
Opis:
Nasza cegła nie posiada idealnej faktury krawędzi i dzięki temu fantastycznie oddaje wierność budynkom użytkowym w niedużym stopniu naturalnie zniszczonym przez warunki atmosferyczne. Widać to dokładnie na załączonych fotografiach. Cegła barwiona na jasny, ceglasty kolor, a cołość kompletu złożona jest z kilku odcieni imitujących po złożeniu naturalny mur. Cegły można wymalować lub zabarwić dodatkowo. Bardzo dobrą techniką jest malowanie pędzelkiem, przez zamaczanie w roztworze farby lub aerografem farbami PACTA, bądź innymi. Do klejenia można używać klej RED wymieszany z wodą w 1:1 i małym dodatkiem cementu. 

Każdy wie do czego służą cegły, dlatego pominiemy sobie ten wątek.

Cegiełki wykonane są z gipsu
SKALA GŁÓWNA 1:35
Można stosować w innych skalach w zależności od specyfiki użytego materiału który chce się pokazać w makiecie. 

Wymiary: 
Wysokość: 2,00mm
Szerokość: 3,85mm
Długość: 7,55mm

Komplet cegieł zawiera sto sztuk. Do kompletu dokładamy kilka zapasowych cegiełek na ewentualne stłuczki.!