GOMIX 009 Lancaster Avro typ 683
- Código : 4851
- Disponibilidad : Jest
- Fabricante : GOMIX
- Código del fabricante: 009
- Precio bruto: 130.00 zł
- (Precio neto: 120.37 zł)
-
GOMIX 009 Lancaster Avro typ 683
Kartonowy model do sklejania bombowca z II wojny światowej.
Avro 683 Lancaster B Mk I był czterosilnikowym, ciężkim samolotem bombowym. Ten angielski bombowiec produkowano w wielu wersjach. W okresie II WŚ samoloty Lancaster wykonały około 156 tysięcy operacji bojowych, podczas których zrzuciły ponad 600 tys. ton bomb. Bombowce Lancaster były też jedynymi nosicielami najpotężniejszych konwencjonalnych bomb w historii – prawie 10-tonowych „Grand Slam” (wielkie uderzenie).
Barwy sklejanego modelu należą do dywizjonu RAF obsadzonego przez polskie załogi, 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”.
Budowa modelu należy do prac trudnych, pracochłonnych i wymaga sporych umiejętności modelarskich oraz doświadczenia. Przystępując do budowy tak dużego modelu, należy pamiętać, że wielkość niektórych zmontowanych sekcji płatowca może utrudnić manipulowanie nimi. W trakcie budowy zaleca się wykorzystanie gotowych, formowanych z folii modeli oszklenia kabiny i wieżyczek (opracowano i wykonano nowy zestaw oszklenia modelu samolotu - dostępny na rynku modelarskim). Dużym dopuszczalnym udogodnieniem jest wykorzystanie gotowych, toczonych kół dostępnych na rynku modelarskim. W modelu załączono zestaw z elementami wyciętymi laserowo, co znacznie ułatwi pracę i wyeliminuje uciążliwe czynności przy budowie.
Projekt opracowany jest bardzo starannie techniką komputerową, zawiera bardzo dobrze opracowane rysunki montażowe. Wycinanka wydrukowana jest techniką offsetową. Umożliwia to i jest zalecane położenie bezbarwnego lakieru na kolorowe strony przed ich wycinaniem.
Model składa się z:
- okładki (ilustracja Avro Lancaster – Jarosław Wróbel - 1997);
- opisu (8 stron A3, opis w czterech językach);
- ilustracji (A-20 Havoc / Boston – Jarosław Wróbel - 1997);
- rysunków montażowych (6 stron A3);
- wzorników i szablonów wręg do samodzielnego wycięcia (3 stronyA3);
- arkuszy kolorowych z częściami do wycinania (10 stron A3);
- tektury z częściami wyciętymi laserowo (3 strony A3) oraz tektury 1 mm (1 strona A3).
Autor projektu: Grzegorz Świerczewski, ilustracje –Jarosław Wróbel.
Wydanie IV (2022)
Każdy egzemplarz modelu zakodowany jest hologramem o indywidualnym numerze.