Kategorien

GOMIX 027 PZL-23 KARAŚ Nowe wydanie z wręgami.

GOMIX 027 PLZ-23 KARAŚ

Skala 1:33

PZL P.23B Karaś w drugiej połowie lat 30. XX wieku był podstawowym sprzętem uzbrojenia eskadr liniowych w Polskim Lotnictwie Wojskowym. Wyprodukowano ponad 300 egzemplarzy samolotu. W konstrukcji wykorzystano wiele nowatorskich rozwiązań. Charakterystyczna sylwetka Karasia z wysuniętymi, stałymi i osłoniętymi goleniami podwozia pozwalała na jego łatwą identyfikację.  Mimo stosunkowo dużej ilości wyprodukowanych egzemplarzy nie zachował się (?) żaden muzealny egzemplarz samolotu.

Zestaw umożliwia zbudowanie dwóch modeli samolotu. Pierwszy w barwach 22. eskadry liniowej 2. Pułku Lotniczego z Krakowa (malowanie z 1938 roku). Drugi model należy do Królewskich Rumuńskich Sił Powietrznych. Samolot z oznaczeniem "17" należał do 73. Eskadry Bombowej (Craiova, październik 1941).

Modele można zbudować w wersji uproszczonej lub złożonej. Budowa wersji wzbogaconej o elementy ruchome należy do prac stosunkowo trudnych, jest pracochłonna i wymaga sporych umiejętności modelarskich oraz doświadczenia.  W trakcie budowy zaleca się wykorzystanie gotowych, formowanych z folii, modeli oszklenia kabiny.

Projekt opracowany jest bardzo starannie techniką komputerową, zawiera bardzo dobrze opracowane rysunki montażowe. Wycinanka wydrukowana jest techniką offsetową. Umożliwia to i jest zalecane położenie bezbarwnego lakieru na kolorowe strony przed ich wycinaniem.

W modelu załączone są dwa arkusze z elementami wyciętymi laserowo, do każdego budowanego modelu. Wykorzystanie ich znacznie ułatwia pracę i eliminuje uciążliwe czynności przy budowie.

Model składa się z:

  • okładki (ilustracja PZL P.23B Karaś – Zbigniew Kolacha - 2003);
  • opisu (4 stron A3, opis w czterech językach);
  • rysunków montażowych (4 strony A3);
  • szablonów wręg do samodzielnego wycięcia;
  • arkuszy kolorowych z częściami do wycinania (8 stron A3);
  • tektury z częściami wyciętymi laserowo (2 strony A3);
  • tektury 1 mm (1 strona A3);
  • ilustracji (grafiki PZL P.11 – Zbigniew Kolacha -2018, PZL P.11C, Messerschmitt Bf 109 D-1 - Jarosław Wróbel – 1998).

Autor projektu: Grzegorz Świerczewski, ilustracje – Zbigniew Kolacha, Jarosław Wróbel.

Wydanie III (2018).

Każdy egzemplarz modelu zakodowany jest hologramem o indywidualnym numerze.