Kategorie

Czołg T-55 wykonany ręcznie w skali 1:35

  • Kod: 2421
  • Dostępność: Jest
  • Producent: dudus
  • Cena brutto: 483,90 zł
  • (Cena netto: 393,41 zł)
  • szt.
  • Poleć produkt
Model radzieckiego czołgu T-55 przejętego przez wojska afgańskie, po pokonaniu niezmiernie trudnego terenu na suchej pustyni wapiennej wykonany ręcznie. Z braku paliwa, a mając niewykorzystaną amunicję czeka w ukryciu za górą, obok bardzo często uczęszczanego szlaku transport wojskowych armii ZSRR gotowy do zaatakowania kolumny transportowej. Afgańska załoga złożona z wojowników dżihadu przeciw Sowietom wyszła na szczyt góry i obserwuje przedpole w którym jest trakt wypatrując celu.

Czołgi T-55 były szeroko stosowane w ubiegłym wieku przez wiele armii z całego świat. Czołgi T-55 były podstawowym uzbrojeniem całego Układu Warszawskiego, wojsk wielu państw arabskich. Najwięcej ich odmian wykorzystywanych i produkowanych było w Chińskiej Republice Ludowej. Na jego bazie stworzone były nowe konstrukcje takie jak T-72, T-54 i późniejsze modernizacje przez wykorzystujące je armie. Czołg T-55 był rozbudowaniem i następcą średnich czołgów T34. Owe wozy posiadały najprzeróżniejsze uzbrojenie i wyposażenie dzięki czemu miały szeroki wachlarz zastosowań. Począwszy od wozów bojowych z armatami, rakietami, czołgi chemiczne, pojazdy inżynieryjne, wozy dowodzenia, pojazdy z bronią przeciwlotniczą, ciągniki artyleryjskie itp. W sumie produkowano i przezbrajano owe tanki na ponad stu wersjach o czasem specjalistycznych zastosowaniach, jak pojazdy pożarnicze do wykorzystania w ciężkich warunkach jak i pojazdy do usuwania wykolejonych składów pociągów na torowisku kolejowym. Wielość zastosowań, specjalizacji, ulepszeń i patentów odpowiednich zastosowań był to chyba najbardziej wszechstronny pojazd gąsienicowy jaki kiedykolwiek był masowo produkowany. 

Państwa w których czołg był stosowany: ZSRR, Afganistan, Albania, Algieria, Angola, Bangladesz, Birma, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechosłowacja, Egipt, Erytrea, Etiopia, Finlandia, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Indie, Irak, Iran, Izrael, Jugosławia, Jemen, Kongo, KRL-D, Kuba, Liban, Libia, Mali, Maroko, Mongolia, Mozambik, NRD, Nikaragua, Nigeria, Pakistan, Polska, Peru, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, Somalia, Sri Lanka, Syria, Urugwaj, Węgry, Wietnam, Zambia, Zimbabwe

Dane techniczne:
Silnik 1 silnik wysokoprężny, 12-cylindrowy W-55 o mocy 580 KM przy 2000 obr./min. 
Transmisja mechaniczna 
Poj. zb. paliwa 680 l (zasadnicze), 280 l (dodatkowe) 
Pancerz spawany z płyt walcowanych, wieża odlewana 
Długość 9,00 m (całkowita)
6,20 m (kadłuba) 
Szerokość 3,27 m 
Wysokość 2,35 m 
Prześwit 0,43 m 
Masa 36 500 kg (bojowa) 
Moc jedn. 16,1 KM/t 
Nacisk jedn. 0,81 kg/cm² 

Osiągi: 
Prędkość 50 km/h (po drodze) 
Zasięg 500 km (po drodze)
290 km (w terenie) 
Pokonywanie przeszkód 
Brody (głęb.) 1,40 m 
Rowy (szer.) 2,70 m 
Ściany (wys.) 0,80 m 
Kąt podjazdu 30º 
Dane operacyjne 
Uzbrojenie


Model wykonany w skali 1:35
Wymiary złożonego czołgu
Wysokość: 6,80mm
Długość kadłuba (bez lufy): 178.00mm
Długość całkowita (z lufą): 258.00mm
Szerokość: 93,50mm

Do modelu dokładamy podstawkę piaszczystą widoczną na fotografii i klej awaryjny.